2024-08-10
Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej

Mimo ran i tarć w Kościele Jezus ma moc uzdolnić nas do pojednania


Od wspólnej mszy świętej pielgrzymi Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęli swój kolejny dzień pielgrzymowania, sobotę 10 sierpnia. W przedostatni dzień pielgrzymki Msze św. były sprawowane w różnych miejscach dla poszczególnych członów. W kościele św. Bartłomieja we Włodowicach mszy św. przewodniczył Bp Andrzej Przybylski. Powitał on wszystkich pielgrzymów zapraszając ich do Częstochowy i zapewniając, że Matka Boża Częstochowska czeka na wszystkich z wielką radością i nadzieją. W homilii Bp Andrzej zwrócił uwagę na uczestnictwo wiernych w budowaniu wspólnoty Kościoła. „Mamy nie tylko uczestniczyć w misji Kościoła, w jego życiu, działalności, liturgii, ale przede wszystkim w jego jedności. Jedność Kościoła jest warunkiem naszego podobieństwa do Boga i wiarygodności głoszenia Ewangelii. Skłóceni i podzieleni uczniowie Chrystusa gubią swoje podobieństwo do Boga, który jest jednością Osób, a głosząc Ewangelię pośród sporów sprawiają, że staje się ona w ich świadectwie czymś niewiarygodnym”. Kaznodzieja wskazał na Eucharystię jako źródło i receptę na budowanie jedności w Kościele. „Chleb Eucharystyczny jest dla nas odpowiedzią, jak najpełniej uczestniczyć w budowaniu wspólnoty w Kościele. Ten chleb powstał z ziaren, które zgodziły się dla jedności oddać swoją indywidualność i przekłamać granice swojego „ja”. Te ziarna zgodziły się też zetrzeć na mąkę, przyjąć swego rodzaju zranienie, które jednak stało się zaczynem pod budowanie jednego chleba. W Kościele nie brakuje nam zranień i tarć, ale jeśli uzdrawiamy je i przyjmujemy w duchu ofiary Chrystusa mogą stać się one fundamentem budowy wspólnoty. Najważniejsze jest, abyśmy pomimo ran i tarć w Kościele nie przestali wierzyć i kochać Jezusa, a On sam uzdolni nas do pojednania”. W tej części krakowskiej pielgrzymki uczestniczy kilkaset osób z Włoch, ze wspólnoty „Comunione e liberatione”. Cała Piesza Pielgrzymka Krakowska wejdzie na Jasną Górę w niedzielę, 11 sierpnia.

Informacje

O mnie

Urodziłem się 26 listopada 1964 r. w Łowiczu. Ukończyłem I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Po maturze rozpocząłem studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, gdzie uzyskałem stopień magistra pedagogiki. W 1988r. rozpocząłem studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Studia te zakończyłem tytułem magistra w zakresie teologii dogmatycznej.

Święcenia kapłańskie otrzymałem z rąk metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka 30 maja 1993r. Po święceniach pracowałem jako wikariusz w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie.

19 czerwca 2008 roku zostałem mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Funkcję rektora pełniłem do 2015r. Następnie abp Wacław Depo metropolita częstochowski mianował mnie proboszczem parafii p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Od 2016r. ks. prał. pełniłem funkcję dziekana dekanatu Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Napisz

Kontakt

Wypełnij formularz

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

IN CHRISTO
Bp Andrzej Przybylski