2024-09-09
Rada KEP ds. Społecznych

W trosce o Dom Ojczysty

W trosce o Dom Ojczysty
Stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych

Podobnie jak w całym świecie, także i w Polsce, mamy do czynienia z różnymi negatywnymi zjawiskami. Niepokój budzą tendencje do ateizacji życia publicznego oraz eliminacji etyki ze sfery politycznej. Przykładem jest łamanie prawa przez organy państwa, w tym niewłaściwe traktowanie aresztowanych, wprowadzanie „prawa” do zabijania człowieka przez poszerzenie możliwości przeprowadzenia aborcji aż do 9. miesiąca życia dziecka, odchodzenie od wartości moralnych w wielu dziedzinach życia społecznego, szerzenie nienawiści, promowanie antagonizmów, zarządzanie konfliktami w przestrzeni społecznej, marginalizowanie znaczenia religii, odbieranie prawa do wyznawania wiary oraz eliminowanie symboli religijnych ze sfery publicznej.

Powyższe negatywne tendencje występujące w życiu publicznym przekładają się na indywidualne, rodzinne oraz społeczne i narodowe postawy, prowadzą do głębokich podziałów i braku wzajemnego szacunku, konfliktów, alienacji społecznej oraz ignorowania prawa. W wielu przypadkach przyczyniają się do utraty nadziei, sensu życia, poczucia tożsamości, jak również rozbicia rodziny, samotności i promowania negatywnych wzorców w procesie formowania młodego pokolenia. Konsekwencją wymienionych zjawisk i postaw jest niszczenie naszych fundamentów – chrześcijańskiej tradycji i dziedzictwa narodowego.

Apelujemy zatem do organów państwa o zaniechanie wszelkich działań powodujących degradację życia społecznego. Wszystkich wierzących prosimy o aktywną, opartą o zasady Ewangelii, obecność w życiu społecznym, a ludzi dobrej woli o zachowanie wierności sumieniu w duchu solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne. Pamiętajmy, że Polska to nasz wspólny dom, a dziedzictwo chrześcijańskie jest od wieków jego fundamentem.

Bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych
wraz z członkami Rady

Warszawa, 4 września 2024 r.

Informacje

O mnie

Urodziłem się 26 listopada 1964 r. w Łowiczu. Ukończyłem I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Po maturze rozpocząłem studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, gdzie uzyskałem stopień magistra pedagogiki. W 1988r. rozpocząłem studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Studia te zakończyłem tytułem magistra w zakresie teologii dogmatycznej.

Święcenia kapłańskie otrzymałem z rąk metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka 30 maja 1993r. Po święceniach pracowałem jako wikariusz w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie.

19 czerwca 2008 roku zostałem mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Funkcję rektora pełniłem do 2015r. Następnie abp Wacław Depo metropolita częstochowski mianował mnie proboszczem parafii p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Od 2016r. ks. prał. pełniłem funkcję dziekana dekanatu Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Napisz

Kontakt

Wypełnij formularz

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

IN CHRISTO
Bp Andrzej Przybylski